peternagy

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Bodka Milana Lasicu

:)

        5.1.2009

        Rozlúčili sme sa s korunou. To nie je len tak. Boli sme na ňu zvyknutí vyše sto rokov a osvojili sme si ju. Aj keď niektoré úslovia si korunu neosvojili.
        Smrdíš grošom. Nikto nepovedal - smrdíš korunou. Lebo keby niekto smrdel korunou, už by to nebol chudák, ale celkom zámožný človek. A ak bude niekto smrdieť eurom, tomu už budú všetci závidieť. Groš reprezentuje menu, ktorú sme už nezažili. Ani presne nevieme, kedy fungovala. Či bol najprv groš a až potom grajciar alebo naopak, alebo boli priamymi účastníkmi rovnakej meny. Každopádne tie mince boli plnohodnotné, dalo sa za ne kúpiť niečo, čo stálo za groš. Inak by sa nezvyklo hovoriť o niečom podradnom, že to nestojí ani za groš. To znamená, že keby to stálo aspoň za groš, už by to malo nejakú cenu. Malú, ale predsa. Takže ak sme sa nerozlúčili v mimofinančnej sfére s grošom, nerozlúčime sa asi ani s korunou.
        Nemyslím si, že nastane konverzný kurz pri niektorých úsloviach. Nasadil tomu korunu. Uznajte, tam sa euro nehodí. Alebo korunovaný vôl. Sem sa euro nedá aplikovať dokonca ani gramaticky. Eurovaný? Neakceptovateľné. To je taký skupáň, že by si dal pre euro koleno vŕtať. Taký výsmech nemá logiku. Lebo euro je v prepočte tridsať korún a niečo a pre takú sumičku by si už dal koleno vŕtať kdekto. Smutní budú miliardári. Kto mal tridsať miliárd, má od prvého len miliardu, chudák. Takýto pád sa znáša ťažko. Človek sa nadrie ako kôň, aby tie miliardy zarobil, a potom z ničoho nič také zoštíhlenie. O čo lepšie sme na tom my dôchodcovia. Predtým deväťtisíc mesačne, teraz tristo euro. Nemusíš panikáriť, aj za jedno aj za druhé si kúpiš prd. Pravdaže, prd za tristo euro by mal smrdieť akosi kvalitnejšie, dokonca nadnárodnejšie ako ten za koruny.
        Takže, aby sme sa vrátili na začiatok, smrdieť eurom predsa len nebude márne. Problém bude s mincami. Pretože nie sme miliardári, budeme mať k dispozícii predovšetkým kovové mince. Bude ich dosť a rôznej hodnoty. Kto nedostal pod stromček europeňaženku, môže ľutovať. Europudilár (to sa určite vžije) má okrem priehradky na bankovky aj priehradky na mince. Dokonca na mince rôznych veľkostí. Lebo eurostvoritelia nás chceli potešiť hojnosťou a vymysleli euromince, ktoré nie sú rovnaké. Jedna väčšia ako druhá. Aby sme to mali jednoduchšie. Bankovky tiež nemajú rovnakú veľkosť, veď to nie sú nejaké úbohé doláre. Najväčšia je päťstoeurovka. Vyznačuje sa tým, že ju nerozmeníte nikde, kde sa platí eurom. To znamená, že si päťstoeurovky budete odkladať do záhrenia (zabudnuté slovo, ale hodí sa) a po čase zrazu zistíte, že ste celkom bohatí. Takto si chtiac - nechtiac našetríte, a keď na vás naozaj doľahne finanačná kríza, budete zabezpečení. Ale len virtuálne, lebo vám nebudú mať rozmeniť. Šťastlivý Nový rok.

Zdroj: Milan Lasica  Bodka 2,  Forza Music 2009
-------------------------------------------------------------


Z tvorby L + S | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014