peternagy

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Bodka Milana Lasicu

:)

        13.4.2009

        Boj za rovnoprávnosť žien prináša aj nečakané problémy. Ale to sa vlastne dalo čakať.
        Kedysi dávno, kde bolo, tam bolo, keď sa piesok lial a voda sypala, nemali ženy nijaké politické práva. Predovšetkým právo volebné. Nemohli voliť, nieto kandidovať, Ich poslaním bolo rodiť, starať sa o muža, o domácnosť, vyšívať, štrikovať, háčkovať, vychovávať detváky a po manželovej smrti udržiavať hrob v kultivovanej podobe. Nemyslím, že muži sa zamýšľali nad tým, či je to spravodlivé a či ženy nemajú aj nejaké iné túžby ako vyššie uvedené činnosti. Muž mal zarábať, mal byť rešpektovaný doma aj v zamestnaní, čím menej bol rešpektovaný v zamestnaní, tým viac túžil byť rešpektovaný doma, podvečer mal zájsť do kaviarne zahrať si preferans a vo voľných chvíľach si mal prečítať noviny a nebyť pri tom vyrušovaný. Okrem týchto činností mal ešte aj nejaké iné koníčky. Napríklad poľovníctvo alebo rybačku. Raz do roka velil pri zabíjačke, na ktorú pravdaže zaobstaral uznávaných odborníkov, ktorí vykonali nepríjemné práce ako samotné zabitie prasaťa, obarenie, vykuchanie a podobne. Muž akurát ochutnal náplň do klobás, jaterníc a krvavničiek, aby to bolo podľa jeho gusta. A nalieval. Pravdaže aj pripíjal. Takže večer bol náležite unavený, kým žena musela dať všetko do poriadku, poslať výslužku každému, komu patrila, zakúriť v spálni, uložiť deti a pred spaním si niečo prečítať.
        Takýto býval život žien a mužov v časoch, keď sa piesok lial a voda sypala. Ale piesok sa zrazu prestal liať a začal sa sypať. Muža to prekvapilo. Žena si pomyslela: "Konečne to ide podľa logiky." A začala sa mierne, postupne, krok za krokom emancipácia. Ženy sa začali zaujímať o vzdelanie. Bol to kultúrny šok, keď sa na univerzite po prvýkrát objavila študentka medicíny. Pacienti spozorneli, niektorí sa vyľakali. Žena má liečiť? A čo ak to nebude vedieť? Kvôli spravodlivosti treba povedať, že takéto otázky si kládli nielen muži, ale aj ženy. Ak totiž ženy niekomu nedôverujú, taki väčšinou zase len ženám. Ale pokrok sa nedal zastaviť a ženy nakoniec získali všetko, čo predtým patrilo výhradne mužom. Získali právo voliť, študovať, uplatniť sa v povolaniach predtým výhradne mužských, vstúpiť na politickú scénu, zapojiť mužov do domácich prác, mať svoje peniaze, byť v práci úspešnejšie ako ich partneri, dokonca začali hrať futbal, vzpierať a behať maratón. Trvalo to desaťročia, ale proces bol nezvratný bez ohľadu na to, či sa to mužom páčilo. Bola to vývinová etapa, ktorú sa nedalo ignorovať. Jediné, čoho sa ženy nevzdali, bolo rodenie. Aspoň sa o nijakých pokusoch nevie. Rodia aj tie, ktoré behajú maratón. A tu zrazu, z ničoho nič, nejaká nemecká manželka podala žiadosť o rozvod. Ako dôvod udala, že jej manžel nedovoľuje variť, upratovať, starať sa o domácnosť. Že to robí sám a rád. Je to vývojový zvrat, alebo len okrajový extrémik? Nevedno. Každopádne je to pozoruhodné a v antifeministoch to prebúdza akési nádeje, že ženám sa už emancipácia zunovala.
        Nemyslím si to. Ženy iba chcú to, čo im je odopierané. Ak ich nútite variť, chcú podnikať. Ak ich nútite podnikať, chcú variť. A možno nie je ďaleko čas, keď sa ozvú hlasy volajúce po miernom domácom násilí. Ale to predbiehame.

Zdroj: Milan Lasica  Bodka 2,  Forza Music 2009
------------------------------------------------------------

 


Z tvorby L + S | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014